Convenience vs. Cost

Wal-Mart.com USA, LLC
Here in America,  we like convenience.  If it saves us time, then it is worth the cost, right?  “Time is money”, they say.  So let’s take a look at how much a little convenience is costing us.

Scenario:  

You are on your way home from work and stop at the local market to pick up some dinner items.  Chicken, spinach, and potatoes are on the list.  You hit the produce aisle first and your eyes gravitate to the bagged spinach, in the cart it goes.  Next item on the list, potatoes….”ooh that little package of roasted potatoes looks quick and easy to make and I don’t feel like peeling potatoes tonight”, so… in the cart it goes as well. You grab the chicken next and throw it in the cart and head to the speedy check out line and you’re out of the store in 10 minutes flat. That sure was quick and now you are headed home.  Let’s break it down and see what convenience packaging can really cost you.

Your Cost

bagged spinach                          $2.99                   store brand

packaged potatoes                      $2.99     (1 lb.)  The Little Potato Company
thin sliced chicken cutlets       $5.29      (1 lb.)   store brand                                                                          ____________________________________________________________________________________________                                                                     Grand Total:                                $11.27  

Potential Savings

fresh spinach bunch                 $1.49     (1 lb.)

fresh loose potatoes                  $ .99      (1 lb.)

whole chicken breast                $2.79    (1 lb.)       store brand                                                 ____________________________________________________________________________________________                                                 Grand Total:                             $5.27

 For a difference of :               $6.00

Bagged Spinach on the left at $2.99  vs.  Bunch Spinach on the right at $1.49

Something to Chew On

Just a $6.00 difference for one meal of the day, one day of the week can save you $312 annually.  Just imagine how much you can cut off your annual grocery bill if you never chose convenience packaging.  Now maybe that isn’t realistic, but you get the idea.

A10228B2-1B4F-42E9-BCA5-5085C303B474Get Free Shipping on Everything All Season Long

I love to hear from my readers. If you liked a recipe that you found here, please let me know.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.